money.ro
Piețe financiaremoney.ro

Ritmul de crestere a ocuparii locurilor de munca in UE s-a redus in T2, din cauza crizei economice

Publicat la 22.09.2008, 11:40:00

Urmărește money.ro pe Google News
Distribuie:WhatsAppFacebookX
Ritmul de crestere a ocuparii locurilor de munca in UE s-a redus in T2, din cauza crizei economice
La nivelul UE, in trimestrul al doilea erau inregistrati aproape 227 milioane de angajati. Potrivit analizei prezentate de reprezentantii de la Bruxelles, in perioada aprilie - iunie a acestui an, rata somajului in statele membre ale UE s-a mentinut la nivelul din primul trimestru din 2008, de 6,8%.

Raportul CE anticipeaza o corelare stransa intre avansul ocuparii si evolutia economiilor tarilor din blocul comunitar in urmatorii ani. Analistii CE estimeaza, totodata, ca scaderea ratei medii a somajului in UE - inregistrata in ultimii ani - ar putea sa fi luat sfarsit, aceasta stabilizandu-se la 6,8% in trimestrul al doilea si riscand sa intre pe o panta ascendenta pana la finalul anului.

Daca in primul semestru din 2008, rata locurilor de munca ramase vacante, la nivelul UE, s-a mentinut la 2,1%, indicand o cerere constanta de noi muncitori, pentru semestrul al doilea UE prognozeaza o reducere a ocuparii, coroborata cu o accentuare a somajului, ca urmare a crizei economice internationale si a scaderii increderii in mediul de afaceri. (NewsIn)

Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.

Newsletter zilnic money.ro

BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.

Urmărește money.ro pe Google News

Articole înrudite