Ritmul de creştere economică va încetini în 2008
Publicat la 23.04.2008, 05:47:40
România se află în faţa unor riscuri şi trebuie să ia măsuri imediate pentru ca efectele crizei internaţionale să fie atenuate.
"Economia românească va suferi o contracţie.Economia românească atât în 2008 dar şi în 2009 îşi va încetini ritmul de creştere.Acest lucru va conduce la o corecţie cred eu necesară, atât la nivelul sistemului bancar dar şi la nivelul sistemului economic. (...) Politica aceasta de la o zi la alta crează o stare de nesiguranţă, de lipsă de predictibilitate. De aceea mesajul principal a fost fraţilor apucaţi-vă şi desenaţi pentru 2009 şi 2010 şi concentraţi-va mai puţin pe 2008", a declarat reprezentantul României la FMI.
"Nu cred că ne vom mai întâlni cu creşterea economică din anii trecuţi.Nu are cum. Încetul cu încetul ritmul de creştere economică se va diminua. Domnul Tănăsescu a spus foarte bine.Este necesară o anumită corecţie", a precizat şi preşedintele Unicredit, Dan Pascariu.
Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.
Newsletter zilnic money.ro
BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.
Articole înrudite

Piețe financiare
Cum funcționează ROBOR și de ce contează pentru creditul tău

Piețe financiare
Aur vs Bitcoin: ce păstrează mai bine valoarea
Piețe financiare
13 din 16 echipe din SuperLiga au o casă de pariuri pe tricou. Anglia a interzis, România merge înainte
Piețe financiare
Curs euro valabil luni, 24 august: 5.2581 lei. OMV a pierdut 0.93% pe BVB
Piețe financiare
