money.ro
Piețe financiaremoney.ro

Roche a înregistrat un profit în creştere cu 11% în S2

Publicat la 03.02.2010, 16:57:22

Urmărește money.ro pe Google News
Distribuie:WhatsAppFacebookX
Roche a înregistrat un profit în creştere cu 11% în S2
Profitul a crescut la 4,59 miliarde franci elveţieni (4,35 miliarde dolari), de la 4,15 miliarde franci în aceeaşi perioadă a anului trecut.

În 2009, câştigurile totale au fost de 9,8 miliarde franci, a anunţat compania. Bloomberg a calculat profiturile din al doilea semestru pe baza rapoartelor publicate.

În timp ce Roche a beneficiat de cererea mai mare pentru vaccinul Tamiflu, de prevenire a gripei porcine, vânzările medicamentelor pentru cancer, Rituxan şi Herceptin, au scăzut în al patrulea trimestru.

Compania a precizat că performanţele din al patrulea trimestru nu indică tendinţa din 2010 şi că cifrele vor avea o evoluţie pozitivă începând cu luna inauarie.

Roche şi-a confirmat estimările pentru 2010, ce prevăd o creştere a câştigurilor per acţiune de peste 10%.

Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.

Newsletter zilnic money.ro

BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.

Urmărește money.ro pe Google News

Articole înrudite