money.ro
Actualitatemoney.ro

România a avut un deficit comercial de 3,2 milioane dolari cu Republica Moldova, în primul trimestru

Publicat la 18.05.2009, 16:50:16

Urmărește money.ro pe Google News
Distribuie:WhatsAppFacebookX
România a avut un deficit comercial de 3,2 milioane dolari cu Republica Moldova, în primul trimestru

România a înregistrat în primele trei luni ale acestui an un deficit comercial de 3,2 milioane dolari cu Republica Moldova, faţă de un excedent de 70,3 milioane dolari în aceeaşi perioadă din 2008, potrivit datelor publicate de Statistica moldovenească.

Astfel, în perioada 1 ianuarie - 31 martie 2009, Republica Moldova a exportat către piaţa românească bunuri în valoare de 57,3 milioane dolari, reprezentând numai 88,5% din exporturile efectuate în intervalul similar din 2008, şi a făcut importuri de 54,1 milioane dolari, cu 60% mai mici decât în perioada de comparaţie.

România a fost destinaţia principală a exporturilor moldoveneşti, fiind urmată de Rusia, către piaţa căreia Republica Moldova a livrat produse de 52,9 milioane dolari, şi de Italia - 29,3 milioane dolari.

Cele mai multe importuri ale statului vecin au fost făcute din Kazahstan (165,7 milioane dolari), Ucraina (86,3 milioane dolari) şi România.

Sursa: NewsIn

Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.

Newsletter zilnic money.ro

BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.

Urmărește money.ro pe Google News

Articole înrudite