money.ro
Piețe financiaremoney.ro

România va beneficia de o finanţare de 98,5 milioane de euro printr-un program derulat de Norvegia

Publicat la 09.04.2008, 06:35:31

Urmărește money.ro pe Google News
Distribuie:WhatsAppFacebookX
România va beneficia de o finanţare de 98,5 milioane de euro printr-un program derulat de Norvegia
Peste 200 de invitaţi din Norvegia, dar şi din judeţele Constanţa, Brăila, Galaţi şi Tulcea au participat, marţi, la seminarul de promovare regională a programului norvegian de cooperare şi a mecanismului financiar Spaţiul Economic European (SEE) pentru România, printre aceştia aflându-se reprezentanţi ai companiilor publice şi private, ai instituţiilor publice locale şi organizaţiilor neguvernamentale.

Prin intermediul celor două programe, România va beneficia de finanţare nerambursabilă în valoare de 98,5 milioane de euro pentru dezvoltarea de proiecte în sectoarele prioritare de mediu, eficienţă energetică, producţie sustenabilă, sănătate, conservarea patrimoniului cultural şi dezvoltarea resurselor umane. Norvegia, Islanda şi Liechtenstein oferă 50,5 milioane de euro României prin mecanismul financiar SEE, din care 47,5 milioane de euro reprezintă contribuţia Norvegiei. Programul norvegian de cooperare, finanţat de Norvegia, pune la dispoziţia României asistenţă financiară suplimentară în valoare de 48 milioane de euro, pentru finanţarea de proiecte în România. Acest program, administrat de către Innovation Norway, are drept cerinţă obligativitatea dezvoltării unui parteneriat între entităţi din Norvegia şi din România.

Participanţii au aflat, marţi, modul în care operează cele două mecanisme financiare şi informaţii privind criteriile de eligibilitate, procedurile de depunere a proiectelor şi de acordare a finanţării. Sesiunea de lucru s-a axat şi pe identificarea oportunităţilor de cooperare în domeniul dezvoltării resurselor umane, cu accent pe sectorul maritim, prioritare pentru ambele programe.

Acordul de includere a României în Spaţiul Economic European (SEE) a fost semnat în luna iulie 2007. Prin Acordul SEE, trei ţări care nu sunt membre ale Uniunii Europene, Norvegia, Islanda şi Liechtenstein, participă la Piaţa Internă comună. Mecanismul financiar SEE şi programul norvegian de cooperare sunt concepute pentru a susţine coeziunea economică şi socială în Europa prin creştere economică şi dezvoltare durabilă. În rândul aplicanţilor eligibili se înscriu instituţiile publice şi private, companiile şi organizaţiile neguvernamentale din România.

Sursa: NewsIn

Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.

Newsletter zilnic money.ro

BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.

Urmărește money.ro pe Google News

Articole înrudite