money.ro
Piețe financiaremoney.ro

Românii vor putea folosi semnătura digitală de anul viitor

Publicat la 24.11.2008, 08:01:02

Urmărește money.ro pe Google News
Distribuie:WhatsAppFacebookX
Românii vor putea folosi semnătura digitală de anul viitor

 

Semnarea contractelor în format electronic presupune eliminarea arhivei pe suport de hârtie, iar totul va fi ţinut pe sistem digital. Astfel, actul se semnează cu un pix special pe touch screen şi aceasta va fi semnătura electronică, autentificată de notar. În două zile, oamenii vor primi acasă şi varianta pe hârtie, şi în format electronic.

În prealabil trebuie, însă, modificată legislaţia. Primul contract în formă electronică a fost semnat în Franţa, la Paris, şi a reprezentat "o premieră pentru lumea notarială care are la bază dreptul latin", a mai precizat Viorel Mănescu. Notarii din România s-au întâlnit la Sinaia, la cel de-al 8-lea congres al breslei. O altă concluzie a reuniunii este că notarii sunt şi ei afectaţi de criza economică.

"Pasul înapoi s-a făcut nu numai în privinţa tranzacţiilor imobiliare. Nu se mai fac testamente, nu se mai fac certificate de moştenitor la acelaşi nivel ca până acum", a declarat Dumitru Viorel Mănescu.
 

Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.

Newsletter zilnic money.ro

BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.

Urmărește money.ro pe Google News

Articole înrudite