Comisia Naţională a Valorilor Mobiliare (CNVM) suspendat de la tranzacţionare acţiunilor Rompetrol SA (VEGA), de pe piaţa Rasdaq, începând de joi, în vederea delistării, după Rompetrol Group NV a ajuns să controleze 98,99% din titlurile companiei, în urma încheierii ofertei publice de preluare.

Acţiunile operatorului rafinăriei Vega au fost suspendate de la tranzacţionare începând de joi, potrivit unui comunicat transmis pieţei Rasdaq de către CNVM.

În urma ofertei publice de preluare, derulate în perioada 29 iulie - 29 septembrie, Rompetrol Group NV a cumpărat 113,96 milioane titluri, pentru suma de 29,63 milioane lei, la un preţ de 0,26 lei/titlu, ceea ce reprezintă 6,53% din totalul acţiunilor emise de societate.

Sursa: NewsIn