Standard & Poor's (S&P) a coborât, de la 'AA-/A-1+' la 'A+/A-1', ratingurile pentru credite pe termen lung şi scurt ale grupului bancar francez Societe Generale, ca urmare a îngrijorării legate de elasticitatea câştigurilor, în contextul deteriorării economiei mondiale, arată un comunicat al S&P.

Agenţia de evaluare financiară a revizuit, totodată, de la 'negativă' la 'stabilă', perspectiva ratingurilor grupului bancar francez.

"Retrogradarea băncii reflectă îngrijorarea legată de potenţiale pierderi viitoare, din cauza expunerii ample a SocGen la investiţiile din sectorul creditelor structurate şi la majorarea riscurilor de creditare, fapt subliniat de anunţul grupului legat de pierderi de 278 milioane euro din primul trimestru al acestui an", a declarat analistul Sylvie Dalmaz, de la agenţia de rating.

Standard & Poor's se aştepta anterior ca SocGen să menţină în 2009 un profit consolidat în apropiere de nivelul celui din 2008, dar a eliminat în prezent această variantă, se mai arată îmn comunicatul agenţiei de rating.

Sursa: NewsIn