money.ro
Piețe financiaremoney.ro

Samsung se extinde în industria mondială a oţelului

Publicat la 10.03.2008, 18:40:49

Urmărește money.ro pe Google News
Distribuie:WhatsAppFacebookX
Samsung se extinde în industria mondială a oţelului
Samsung şi-a anunţat intenţia de a crea o reţea mondială de procesare şi distribuţie a oţelului. Primul pas va fi coasta de est a Chinei. Punctul de plecare va fi centrul de la Xingpu, iar în viitorul apropiat se vor mai deschide încă 10.

Pentru a-şi pune planurile în aplicare, Samsung va continua să achiziţioneze fabrici. În prezent, corporaţia sud-coreeană are două centre de producţie- Oţelinox, în România şi Myodo Metal, în Japonia. Prima investiţie a fost Oţelinox, în octombrie 1997. Myodo Metal a fost cumpărată în ianuarie 2008. Ambele fabrici aunt considerate achiziţii strategice datorită poziţiilor importante de pe piaţă.

Planul Samsung este o reacţie la creşterea cererii pentru produse din oţel, în special în China. În plus, corporaţia intenţionează să fabrice toate piesele necesare pentru fabricile proprii de electronice.

Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.

Newsletter zilnic money.ro

BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.

Urmărește money.ro pe Google News

Articole înrudite