Compania General Electric (GE) a anunţat luni dimineaţa că va vinde afacerea sa de producţie de mase plastice către Saudi Basic Industries Corp, pentru suma de 11,6 miliarde dolari, informează CNN Money.com.
General Electric a tranzacţionat unitatea de ceva vreme, iar preţul şi cumpărătorul nu au fost o surpriză, deoarece au apărut mai demult în ştiri publicate.
"Această vânzare este mişcarea potrivită şi la timpul potrivit pentru acţionarii companiei General Electric", a spus directorul general al GE, Jeffrey Immelt. "Ni s-a oferit un preţ bun de către o companie internaţională respectată, în cadrul unei licitaţii competitive. Vom folosi câştigurile, ca să facem o răscumpărare de acţiuni şi ca să întărim compania prin restructurare", a adăugat şeful General Electric.


