Acest eveniment a dus la concedierea unui asistent senior, notează
BBC.
Presa britanică relatează că aceasta a fost demisă după ce asistenta ar fi făcut sex pe biroul unei parlamentare.
Primul ministru Scott Morrison a descris videoclipurile drept „rușinoase”.
Totul a început după ce un fost membru al personalului a dezvăluit că s-a temut să nu își piardă slujba, în urma unui presupus atac sexual.
Brittany Higgins susține că a fost violată de un coleg senior într-un birou în martie 2019, dar spune că s-a simțit presată să nu raporteze incidentul poliției.
Dezvăluirile au declanșat un val de acuzații, iar săptămâna trecută, mii de persoane au participat la marușuri pentru a protesta împotriva abuzurilor sexuale și a hărțuirii femeilor din Australia.
Videoclipurile au fost difuzate către mass-media australiană de către un fost membru al personalului guvernamental, care a spus că a devenit „imun” la fotografii din cauza volumului ridicat pe care l-a primit.
Același lucru s-a întâmplat și în cazul videoclipurilor, care au fost filmate în urmă cu doi ani. Acesta a menționat că oamenii au folosit și camera de rugăciune pentru a face sex și chiar au adus lucrători sexuali în Parlament.
articolul integral
aici:
Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.
Newsletter zilnic money.ro
BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.