Fostul preşedinte de cooperativă agricolă de producţie, aflat la putere de 16 ani, pe care George W. Bush îl considera ultimul dictator din Europa, doreşte să arate că-şi poate învinge cei nouă contracandidaţi fără a recurge la fraude.
În ultimele zile ale campaniei opoziţia a denunţat însă falsificări masive ale buletinelor de vot în cazul alegătorilor care au votat anticipat şi care ar putea reprezenta până la 30% din totalul celor înscrişi. La alegerile din 2006, Lukaşenko a fost reales cu 83% din voturile unui scrutin marcat de nereguli.
Criticii îl acuză că le-a lăsat candidaţilor opoziţiei puţine şanse, după ce a folosit împotriva lor poliţia pentru a-i intimida şi a ordonat presei de stat să îl susţină.
Poliţia din capitala Minsk şi din alte localităţi din preajmă a reţinut mai mult de 12 activişti ai opoziţiei în ajunul alegerilor şi a avertizat că va înăbuşi orice demonstraţii anti-Lukaşenko după încheierea scrutinului. "Revoluţia twitter" din aprilie 2009 din R. Moldova pare însă imposibil să se repete la Minsk.
Peste 1.000 de observatori internaţionali, conduşi de o delegaţie cu 490 de membri din partea Organizaţiei pentru Securitate şi Cooperare, monitorizează votul în această fostă republică sovietică rămasă ultim bastion nedemocratic aflat în vecinătatea Uniunii Europene.
Cei şapte milioane de alegători sunt aşteptaţi la urne de la ora locală 8.00 (9.00, ora României) până la ora 20.00 (21.00, ora României).
Într-o telegramă Wikileaks publicată vineri de cotidianul The Guardian, diplomaţii americani îl caracterizau pe Lukaşenko drept o persoană "deranjată mintal", care are intenţia de a rămâne la putere pe termen nedefinit. În funcţie de temperament, Lukaşenko duce o politică externă inconsistentă, criticând când UE, când Rusia, aliat tradiţional şi important furnizor de gaz şi petrol.
Scrutin prezidenţial fără surprize în Belarus, unde Lukaşenko are asigurat al patrulea mandat
Publicat la 19.12.2010, 09:14:00
Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.
Newsletter zilnic money.ro
BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.
Articole înrudite

Piețe financiare
Cum funcționează ROBOR și de ce contează pentru creditul tău

Piețe financiare
Aur vs Bitcoin: ce păstrează mai bine valoarea
Piețe financiare
13 din 16 echipe din SuperLiga au o casă de pariuri pe tricou. Anglia a interzis, România merge înainte
Piețe financiare
Curs euro valabil luni, 24 august: 5.2581 lei. OMV a pierdut 0.93% pe BVB
Piețe financiare
