money.ro
Piețe financiaremoney.ro

Scumpirea euro - mumă pentru proprietari, ciumă pentru chiriaşi

Publicat la 21.08.2009, 10:02:42

Urmărește money.ro pe Google News
Distribuie:WhatsAppFacebookX
Scumpirea euro - mumă pentru proprietari, ciumă pentru chiriaşi

Valoarea chiriilor în iunie 2009 raportată la cea înregistrată în iunie 2008 s-a redus cu 21% pentru garsoniere şi cu 25% pentru imobilele de două camere, conform unei analize realizată de MagazinuldeCase.ro.

Astfel, dacă în luna iunie a anului 2008 chiria medie pentru o garsonieră din Bucureşti era de 392 de euro, în luna iunie a acestui an a ajuns la 310 euro. În ceea ce priveşte apartamentele cu două camere, în iunie s-a ajuns la o valoare medie de 447 de euro/lună, faţă de 595 euro în aceeaşi lună a anului trecut.

Comparând chiriile din iulie 2009 cu cele din aceeaşi lună a anului trecut, se remarcă o diminuare de 21% pentru garsoniere, de la 392 euro lunar la 311 euro/lună, respectiv de 25% pentru apartamentele cu două camere, de la 584 euro/lună la 439 euro/lună.

“Într-adevăr, aceste procente sunt destul de ridicate. Dar asta pentru chiriile exprimate în euro. Însă salariile pentru majoritatea românilor angajaţi sunt plătite în lei, astfel încât trebuie avută în calcul şi o evoluţie a chiriilor exprimate în lei, de data aceasta. Am folosit cursul BNR valabil pentru perioada dorită”, spun autorii studiului.

În iunie 2009 comparativ cu iunie 2008, s-au înregistrat, pentru chiriile în lei, scăderi de 9% pentru garsoniere (de la 1.433 lei la 1.305 lei) şi respectiv 13% pentru imobilele de două camere (de la 2.164 lei la 1.883 lei) . Cât despre iulie 2009 faţă de iulie 2008, scăderea a fost de 7% pentru garsoniere (de la 1.403 lei la 1.311 lei) şi de 11% pentru apartamentele de două camere (de la 2.090 lei la 1.851 lei) .

În aceste condiţii, românii care au salarii plătite în lei, nu în euro şi calculate în lei la cursul zilei, nu beneficiază de corecţia chiriei cu maximum 13%, nu cu până la 25%. Pe de altă parte, scumpirea euro face ca proprietarii de locuinţe destinate închirierii să nu fie foarte afectaţi de criza imobiliară.

Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.

Newsletter zilnic money.ro

BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.

Urmărește money.ro pe Google News

Articole înrudite