money.ro
Peoplemoney.ro

Seara Oscarurilor: No country for old men - cel mai bun film

Publicat la 25.02.2008, 06:54:21

Urmărește money.ro pe Google News
Distribuie:WhatsAppFacebookX
Seara Oscarurilor: No country for old men - cel mai bun film

Cel mai bun actor într-un rol pricipal a fost desemnat Daniel Day Lewis pentru rolul din There Will Be Blood. Marion Cotillard a luat Oscarul pentru cea mai bună actriţă în rol principal, pentru rolul lui Edith Piaf din La vie en Rose. Rolul i-a mai adus şi un Glob de Aur, un Cesar şi un premiu BAFTA pentru cea mai bună actriţă.

Ultimatumul lui Bourne a luat trei statuete. Ultima parte a trilogiei ce îl are în rolul principal pe Matt Damon a câştigat la toate cele trei categorii la care a fost nominalizat: cel mai bun montaj, cel mai bun sunet şi cel mai bun mixaj de sunet.

Actriţa Tilda Swinton a luat Oscarul pentru cea mai bună actriţă într-un rol secundar pentru apariţia sa din fimul Michael Clayton, unde joacă rolul unei femei de afaceri. Acest rol i-a adus deja anul acesta şi un premiu BAFTA. Javier Bardem a luat Oscarul pentru cel mai bun actor într-un rol secundar pentru prestaţia sa din filmul, No country for old men.

Până acum acelaşi rol i-a mai adus actorului un Glob de Aur şi un trofeu al Academiei Britanice de Film.

Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.

Newsletter zilnic money.ro

BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.

Urmărește money.ro pe Google News

Articole înrudite