Deţinerea OMV la MOL, ce se ridică la aproximativ 19%, reprezintă o asigurare că nimeni nu va putea prelua compania ungară şi în concluzie OMV nu intenţionează să o vândă, în ciuda opoziţiei MOL la propunerile făcute de grupul austriac privind o fuziune amicală, a declarat Wolfgang Ruttenstorfer.

Acesta a reiterat părerile exprimate deja, conform cărora concurenţa pe piaţa petrolului şi gazelor naturale din Europa Centrală şi de Est va deveni din ce în ce mai dură şi că fuziunea principalilor actori din regiune ar fi o mişcare "prudentă".

"Credem că preluarea acestei participaţii din MOL reprezintă o decizie foarte bună pentru că elimină posibilitatea ca alţi actori să preia controlul acestei companii", a declarat acesta.

OMV a contactat grupul MOL în luna iunie cu o ofertă de fuziune, la scurt timp după ce a majorat de la 8,6% până la 18,6% participaţia deţinută la compania ungară, a cărei capitalizare de piaţă se ridică la 15 miliarde dolari.

OMV a precizat că această ofertă a fost una amicală, însă guvernul ungar a considerat acestă operaţiune drept una cu caracter ostil, scopul adevărat fiind o preluare.

MOL a semnat un acord cu grupul ceh CEZ prin care acesta din urmă va prelua o participaţie de 10% din MOL, mişcare menită a pune obstacole în calea companiei austriece.

"În acest moment observăm tendinţe de opoziţie din partea MOL, însă cine ştie ce se va întâmpla în anii ce vor urma", a declarat Ruttenstorfer.

Oficialul OMV a precizat că grupul austriac nu se grăbeşte, adăugând că va discuta cu politicieni şi acţionari, precum şi cu managementul OMV pentru a încerca să convingă toate părţile implicate.

Sursa: NewsIn