money.ro
Piețe financiaremoney.ro

Şeitan spune că în cazul recalculării pensiilor nu este vorba de retroactivitatea aplicării legii

Publicat la 26.05.2009, 15:18:57

Urmărește money.ro pe Google News
Distribuie:WhatsAppFacebookX
Şeitan spune că în cazul recalculării pensiilor nu este vorba de retroactivitatea aplicării legii

"Legea se aplică din momentul în care apare. Din momentul ăla le micşorez pensiile, în viitor, nu în urmă. În urmă nu le iau banii, ei au câştigat acei bani, rămân cu ei", a declarat Şeitan la Guvern.

El a precizat că recalcularea pensiilor speciale este o decizie de principiu a Executivului, iar de săptămâna viitoare va coordona o echipă care va elabora aspectele tehnice ale legii. Până la finele anului, Legea de reformare a sistemului de pensii, ale cărei principii au fost adoptate săptămâna trecută de Executiv, trebuie să fie trecută prin Parlament. Potrivit lui Şeitan, noile reguli nu se vor aplica imediat ce noua lege va intra în vigoare, estimând că acest lucru s-ar putea întâmpla peste aproximativ şase luni de la acea dată.

Pensiile a circa 200.000 de magistraţi, cadre militare şi ale altor persoane care primesc pensii în baza legilor speciale, vor fi recalculate, astfel încât cuantumul acestora să fie egal cu valoarea contribuţiei, a declarat marţi consilierul premierului. "În fiecare an, eu ştiu cât a fost contribuţia normală - 12, 13, 14%, 30%, şi fac calculul, câte puncte îi ies în fiecare an omului, ţinând cont de salariul lor. Şi o să iasă o pensie ca şi când au fost în sistemul ăsta (public n.r.). Cât o să fie pensia aia, atât le dau", a declarat Şeitan.

Consilierul de stat a estimat că economiile la buget vor însuma astfel 20-30 de milioane de euro anual, dar a precizat că importantă este echitatea socială.

Sursa: NewsIn

Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.

Newsletter zilnic money.ro

BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.

Urmărește money.ro pe Google News

Articole înrudite