money.ro
Piețe financiaremoney.ro

Septimiu Stoica: Primele tranzactii cu derivate se vor face in primavara

Publicat la 08.01.2007, 14:05:14

Urmărește money.ro pe Google News
Distribuie:WhatsAppFacebookX
Septimiu Stoica: Primele tranzactii cu derivate se vor face in primavara
Sfârşitul lunii martie, începutul lunii aprilie este noul termen avansat de conducerea Bursei de Valori Bucureşti în ceea ce priveşte tranzacţionarea instrumentelor derivate. Preşedintele BVB Sptimiu Stoica a declarat în exclusivitate la emisiunea Closing Bell de la The Money Channel, că primele tranzacţii cu derivate se vor face în primăvară, şi nu în deschiderea acestui an aşa cum se anunţase iniţial.

Motivul acestei întârzieri este legat de autorizarea ce trebuie acordată de către Comisia Naţională a Valorilor Mobiliare, dar şi din cauza procedurilor de infiinţare a unei Case de Compensaţii.

Preşedintele BVB Septimiu Stoica a declarat in exclusivitate la The Money Channel că softul necesar tranzacţionării pe derivate a trecut de perioada de testare şi este operaţional, în acest moment, iar primele tranzacţii se vor face la începutul lunii aprilie.

Primele instrumente financiare derivate care vor putea fi tranzactionate pe piata reglementata administrata de catre BVB vor fi contractele futures pe indicele bursier BET. Preşedintele BVB nu exclude posibilitatea ca până la sfârştul acestui an instrumentele pe derivate să se diversifice prin introducerea contractelor euro-dolar şi cele având ca active mărfurile. 

Bursa de Valori Bucureşti a anuţat că va intra pe piaţa derivatelor în octombrie anul trecut, după ce Adunarea Generală a Acţionarilor a respins fuziunea cu Bursa Monetar Financiară şi de Mărfuri Sibiu.

Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.

Newsletter zilnic money.ro

BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.

Urmărește money.ro pe Google News

Articole înrudite