Siegfried Mureșan: Falimentul actualei guvernări în 21 de puncte
Publicat la 07.11.2017, 10:33:46
Deputatul european Siegfried Mureşan:
"Iată, mai jos, lista în 21 de puncte a celor mai grave măsuri luate sau anunţate de PSD - ALDE în ultimele 10 luni şi efectele dezastruoase pentru populaţie şi pentru companii pe care acestea le generează:
1. Creşterea preţului la benzină şi motorină prin adăugarea unei supraaccize de 32 de bani la litru, creştere care produce un efect în lanţ de scumpire a tuturor bunurilor.
2. Scumpirea creditelor imobiliare şi a celorlalte credite cu dobândă variabilă din cauza creşterii indicelui ROBOR provocată de inflaţia tot mai mare.
3. Tăierea investiţiilor de la buget cu 30%, ceea ce înseamnă o infrastructură mai săracă şi o economie necompetitivă, adică mai puţine locuri de muncă şi mai prost plătite.
Articolul integral în CAPITAL.
Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.
Newsletter zilnic money.ro
BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.
Articole înrudite

Politic
România, 110 zile fără guvern cu puteri depline
Politic
Nicușor Dan pleacă la New York. Președintele României va susține un discurs la ONU

Politic
Oana Țoiu, mesaj la CNN despre apărarea Ucrainei: „Nu facem suficient”

Politic
Legea salarizării intră în linie dreaptă. Proiectul care ar trebui să respecte PNRR și constrângerile bugetare, pe masa partidelor

Politic
