Acţionarii Şantierului Naval Orşova au aprobat în cadrul AGA repartizarea a jumătate din profitul net către dividende. Astfel acţionarii vor primi 75 de bani pe titlu, ceea ce le-ar aduce lichidităţi importante, dar şi un randament generos de peste 17%, în condiţiile în care ultimul preţ de tranzacţionare era de 4.35 lei pe titlu.
Astfel SIF Transilvania, care deţine aproape 62% din şantier, va încasa în 90 de zile, 5,3 milioane de lei sau peste un milion două sute de mii de euro. SIF Oltenia cu o deţinere de 10% la Şantierul Naval Orşova va primi 862,5 mii de lei sau aproape 200 de mii de euro. Pentru 2009, acţionarii au bugetat un profit net de 2 ori mai mic, de doar 8,4 mil de lei, faţă de 15,4 mil de lei în 2009.
Reducerea estimărilor pemtru profit vine pe fondul reducerii veniturilor totale cu 16% şi a cheltuielilor cu 11%. În plus Şantierul Naval Orşova va realiza investiţii de 7 milioane de lei sau peste un milion şi jumătate de euro. Capitalizarea şantierului era de 11,6 mil de euro, în ultima şedinţă bursieră.



