money.ro
Piețe financiaremoney.ro

Sindicalistii de la Automobile Dacia decid miercuri daca intra in greva

Publicat la 06.02.2007, 15:05:13

Urmărește money.ro pe Google News
Distribuie:WhatsAppFacebookX
Sindicalistii de la Automobile Dacia decid miercuri daca intra in greva

Conducerea Automobile Dacia le-a propus sindicaliştilor o majorare salarială de 80 de lei, din ianuarie 2007, şi 20 de lei din profitul realizat, sume care i-au nemulţumit pe muncitori, a declarat, marţi, pentru NewsIn, preşedintele Sindicatului Automobile Dacia, Nicolae Pavelescu.

Potrivit lui Nicolae Pavelescu, majorările salariale propuse marţi de conducerea societăţii nu i-au mulţumit pe sindicalişti, care vor decide în adunarea generală de miercuri la ce acţiuni de protest vor recurge.

'Majorarea cerută de noi a fost de 15% din salariu, ceea ce înseamnă în jur de 150 de lei. Ei ne-au oferit doar 80 de lei majorare şi 20 de lei participare la profit, valori cu care nu putem fi de acord', a spus Nicolae Pavelescu.

Negocierile de săptămâna trecută dintre Sindicatul Automobile Dacia şi reprezentanţii societăţii Dacia Renault au eşuat ca urmare a diferenţelor privind creşterile salariilor. Dacă angajaţii nu vor ajunge la o înţelegere cu reprezentanţii societăţii vor declanşa greva, potrivit purtătorului de cuvânt al Blocului Naţional Sindical, Dana Badea.

La rândul său, directorul general al Automobile Dacia, Francois Fourmont, declara, la sfârşitul săptămânii trecute, că va discuta cu sindicaliştii, în vederea evitării grevei anunţate. 'Probleme de genul acesta, legate de nivelul salariilor angajaţilor noştri şi de eventualitatea declanşării de greve, au mai fost şi în trecut şi am reuşit, de fiecare dată, să le rezolvăm', a declarat directorul general al producătorului de automobile, Francois Fourmont.

Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.

Newsletter zilnic money.ro

BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.

Urmărește money.ro pe Google News

Articole înrudite