Societăţile din piaţa Rasdaq au avut, din nou, cel mai bun randament în luna mai. Indicele Rasdaq C a câştigat 11,5%, în timp ce indicele general al Bursei de Valori Bucureşti - BET C a închis luna cu o depreciere de 0,6%. Valoarea de piaţa a companiilor de pe Rasdaq a urcat în mai cu 660 de milioane de euro, în timp ce pe BVB capitalizarea a coborât cu 600 de milioane de euro.
Investitorii se îndreaptă din ce în ce mai mult spre piaţa Rasdaq. Acest lucru se observă şi în lichiditatea acestei pieţe care, nu de puţine ori, s-a apropiat şi chiar a depăşit Bursa de Valori Bucureşti. În luna mai de exemplu, valoarea medie zilnică de tranzacţionare pe Rasdaq a fost de 7,7 milioane de euro. În plus, creşterile sunt net superioare faţă de piaţa reglementată.
Indici BVB şi Rasdaq în luna mai
30 aprilie 2007 31 mai 2007 %
puncte pucte
BET C 5,943 5,907 - 0,6
Rasdaq C 3,787 4,224 + 11,5
Titluri precum Petrom, Rompetrol sau Translectrica au avut de pierdut în luna mai. Petrom s-a depreciat cu peste 8% din cauza rezultatelor financiare sub aşteptări anunţate de companie, dar şi a închiderii rafinăriei Arpechim, şi au ajuns la nivelul cotaţiei din august anul trecut. De asemenea, Transelectrica a pierdut în luna mai aproape 6%, însă perdanta titlurilor lichide a fost Rompetrol, ale cărei acţiuni au închis cu 13,5% mai jos.
Pentru indicele societăţilor de investiţii, luna mai a fost de bun augur. BET FI a urcat cu 8,67%, chiar dacă nu toate societăţile de investiţii au închis pe câştig. SIF Moldova a coborât cu 1,5%, în timp ce SIF Muntenia a urcat cu aproape 19%.
Oltchim a avut luna trecută cea mai bună creştere de pe BVB, de aproape 45%. Asta deşi titlurile au suferit o corecţie semnificativă în ultimele zile ca urmare a închiderii rafinăriei Arpechim. Pe piaţa Rasdaq, o urcare semnificativă de 77% a marcat una dintre vedetele pieţei, Armax Gaz Mediaş.
Lidia Focsan, corespondent The Money Channel la BVB



