Sorin Grindeanu susține că a plătit la agenția de turism cele două city-break-uri în care a mers cu familia Ciorbă, anchetată în prezent în dosarul Nordis. Acesta îi îndeamnă pe cei care au cunoștință că el ar fi făcut ceva ilegal să nu rateze momentul, fiind extraordinar de bun să se spună acest lucru.

Sorin Grindeanu, despre dosarul Nordis: „Nu mă tem de nimic”

„Pot să vă spun următorul lucru și vreau să trecem dincolo de aceste insinuări. Dacă s-a făcut ceva ilegal de către mine, eu nu-mi permit să vorbesc în numele altuia, ăsta e un moment extraordinar de bun să se spună acest lucru. Îndemn pe toată lumea, inclusiv familia amintită de dumneavoastră, dacă știe ceva ilegal făcut de Sorin Grindeanu, să facă denunțuri, fiind într-un moment extraordinar de bun. Nu mă tem de nimic, pentru că n-am încălcat legea. Tocmai de aceea, eu spun să nu rateze momentul'', a declarat Sorin Grindeanu, potrivit Agerpres.

Sorin Grindeanu a mai precizat că nu a știut nimic despre activitățile infracționale ale grupului Nordis și că nu a cunoscut-o pe Laura Vicol înainte ca aceasta să devină parlamentar PSD.

''Eu n-am cunoscut această familie înainte de a veni în Parlament. Eu n-am cunoscut-o pe Laura Vicol înainte de 2020. Știu că a fost deputat de Dolj. N-a fost de Timiș, eu sunt membru în Timiș. Eu n-am cunoscut-o pe Laura Vicol, vă repet, înainte de a veni în Parlament. Nu fug de răspundere. Eu vă spun că în acest moment, eu, Sorin Grindeanu, n-am nimic de ascuns'', a transmis ministrul, întrebat la recomandarea cărei organizații PSD a ajuns în Parlament Laura Vicol.