Din această sumă, 88% reprezintă fonduri europene nerambursabile asigurate prin Fondul European de Dezvoltare Regională, iar restul sunt fonduri de cofinanţare publică asigurate de la bugetul de stat, prin bugetul Ministerului Economiei.
O altă modificare a actelor normative o reprezintă faptul că investitorii vor putea beneficia de ajutor de stat chiar dacă au datorii bugetare. Într-o altă schemă, statul va acorda ajutoare de 318,8 milioane de euro, în perioada 2008-2013, pentru dezvoltarea regională durabilă şi reducerea emisiilor. În ambele cazuri, sumele vor putea fi raportate pentru anii viitori dacă nu s-au cheltuit în anul respectiv. Anexele modificate sunt HG 718/2008 privind schema de ajutor de stat orizontal pentru dezvoltarea regională durabilă şi reducerea emisiilor şi anexa HG 750/2008 privind schema de ajutor de stat regional pentru valorificarea resurselor regenerabile de energie.
Statul dă 200 mil. € pentru valorificarea resurselor regenerabile de energie
Publicat la 06.09.2009, 21:00:00
Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.
Newsletter zilnic money.ro
BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.
Articole înrudite

Actualitate
Au dispărut 5 kilometri de cale ferată care deserveau o uzină de armament din România. DNA anchetează

Actualitate
Sechestru pe bunurile și conturile lui Raed Arafat în dosarul elicopterului SMURD. Șeful DSU reacționează: „Bătaie de joc”!

Actualitate
