Stocul de birouri din capitală este epuizat deja pentru că piaţa funcţionează după modelul pre-închirierilor, iar pentru 2008 analiştii estimează şi o nouă creştere a chiriilor de până la 25%, a declarat Mihaela Cnobloch, consultant în cadrul departamentului birouri al companiei DTZ Echinox.
Potrivit consultantului imobiliar al DTZ, stocul de spaţii de birouri până la sfârşitul anului 2007 au ajuns la circa un milion de metri pătraţi, iar estimările pentru anul în curs relevă faptul că până la sfârşitul lui 2008, se va ajunge la peste 1,4 milioane metri pătraţi. "Rata de ocupare este extrem de mare şi mai degrabă putem vorbi de spaţii vacante de până la 1%", susţine Cnobloch.
În ceea ce priveşte zonele preferate de investitori pentru construirea de birouri în Capitală acestea rămân în continuare Nord, adică Băneasa, Pipera şi Barbu Văcărescu, cu preponderenţă. "Datorită faptului că oferta încă este în deficit faţă de cererea de spaţii în continuă creştere, nivelul chiriiilor a crescut cu cel puţin 20% şi estimăm ca o nouă creştere pentru 2008 să nu depăşească 25%. Totodată, având în vedere că s-au încheiat tranzacţii cu un randament în jurul cifrei şase în 2007, estimăm pe 2008, un randament sub această valoare, pentru schemele de top sau cel mult egal cu şase", a mai spus consultantul DTZ.
Sursa: NewsIn
Stocul de birouri din capitală este deja epuizat, iar chiriile pot creşte până la 25% în 2008
Publicat la 10.01.2008, 13:43:45
Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.
Newsletter zilnic money.ro
BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.
Articole înrudite
Actualitate
Citatul zilei, 23 august 2026: Este mai bine să ai o abordare aproximativă

Actualitate
ANRE introduce un mecanism prin care consumatorii pot câștiga bani dacă reduc voluntar consumul de energie

Actualitate
Europenii păstrează tot mai mulți bani cash pe fondul temerilor legate de război, dezastre și atacuri cibernetice

Actualitate
Asigurare de viață: când merită și ce alegi

Actualitate
