Raportul, intitulat „Testarea teoriilor în politica americană: elite, grupuri de interese şi cetăţeni obișnuiți” și publicat de the Telegraph, utilizează date colectate între 1981 și 2002 pentru a determina percepția asupra sistemului politic american.
După ce au analizat un număr de 1.800 de măsuri sau politici luate de guvernul american, și le-au expus unui panel format din cetățeni cu venituri medii, apoi unui altuia format din cetățeni influenți, cercetătorii au ajuns la concluzia că Statele Unite sunt dominate de elitele sale economice.
"Punctul central al acestui studiu este faptul că elitele economice şi grupurile organizate, reprezentând interesele oamenilor de afaceri au un impact substanţial asupra politicii guvernului SUA, în timp ce grupurile care reprezintă interesele maselor de cetățeni au o influenţă extrem de mică asupra acestora", spun autorii studiului.
Aceștia cred că teoria "pluralismului părtinitor" caracterizează cel mai bine sistemul politic al SUA, întrucât acesta "are tendinţa de a înclina balanța în favoarea dorinţelor corporaţiilor şi asociaţiilor profesionale."
Rezultatele studiului apar în urma procesului între McCutcheon și Comisia Federală pentru Alegeri, în urma căruia o lege controversată a trecut de Curtea Supremă de Justiție. Aceasta a decis că nu este legală limitarea donațiilor financiare pe care o persoană particulară le poate face în total, mai multor candidați, în cursul unei campanii electorale.
Motivația avocatului omului de afaceri ShaunMcCutcheon (care dorea să doneze mai mult decât suma de 123.200 de dolari) a fost că acest plafon constituie o gravă atingere adusă libertății de expresie politică.

