Departamentul Trezoreriei SUA a anunțat miercuri noi sancțiuni împotriva a peste 115 persoane, entități și nave legate de Iran, semn că administrația Trump își intensifică campania de „presiune maximă” după bombardarea în iunie a principalelor instalații nucleare din Teheran, potrivit Reuters.

SUA lovește rețeaua de transport maritim iraniană cu noi sancțiuni majore

Sancțiunile vizează în general interesele maritime ale lui Mohammad Hossein Shamkhani, fiul lui Ali Shamkhani, care este el însuși consilier al liderului suprem Ayatollah Ali Khamenei. Trezoreria SUA a declarat că este cea mai importantă acțiune de sancționare împotriva Iranului din 2018, din timpul primei administrații a președintelui Donald Trump.

Potrivit Trezoreriei, Shamkhani controlează o vastă rețea de nave container și tancuri prin intermediul unei rețele complexe de intermediari care vând petrol iranian și rusesc și alte mărfuri în întreaga lume.

Trezoreria l-a acuzat pe Shamkhani că a folosit relații personale și corupție la Teheran pentru a genera profituri de zeci de miliarde de dolari, o mare parte din acestea fiind utilizate pentru a susține regimul iranian.

În total, noile sancțiuni vizează 15 companii de transport maritim, 52 de nave, 12 persoane fizice și 53 de entități implicate în eludarea sancțiunilor în 17 țări, de la Panama la Italia și Hong Kong.

Un oficial american a declarat că noile sancțiuni vor face „mult mai dificil” pentru Iran să-și vândă petrolul, dar a adăugat că administrația nu anticipează nicio perturbare susținută a piețelor mondiale de petrol.

Oficialul a declarat că exporturile de petrol ale Iranului au scăzut deja la aproximativ 1,2 milioane de barili pe zi, de la 1,8 milioane de barili pe zi la începutul anului, după ce administrația Trump a impus mai multe runde de sancțiuni mai mici care vizează comerțul cu petrol al Iranului.

„Continuăm să luăm măsuri suplimentare pentru a reduce și mai mult această cifră”, a declarat oficialul menționând că presiunea sancțiunilor din primul mandat al lui Trump a redus fluxurile de petrol iranian la câteva sute de mii de barili pe zi.

Un purtător de cuvânt al ministerului iranian de externe a calificat sancțiunile drept „un exemplu clar al ostilității Americii față de națiunea iraniană”, potrivit Student News Network din Iran.

Purtătorul de cuvânt, Esmaeil Baghaei, a mai spus că sancțiunile petroliere reprezintă „un act malefic menit să dăuneze dezvoltării economice a Iranului și bunăstării poporului său”.

China este principalul cumpărător de petrol iranian.

Uniunea Europeană l-a sancționat pe Shamkhani la începutul lunii iulie invocând rolul său în comerțul cu petrol rusesc.

Un oficial american a declarat că măsurile luate miercuri vor avea impact atât asupra Rusiei cât și asupra Iranului, dar că acestea vizează în principal Iranul.

„Din perspectiva noastră, având în vedere poziția acestei persoane, legăturile sale cu liderul suprem și sancțiunile anterioare impuse tatălui său precum și autorităților iraniene, este extrem de important să subliniem că aceasta este o acțiune semnificativă și cu un impact puternic”, a declarat oficialul.

Ali Shamkhani, tatăl lui Mohammad Hossein Shamkhani, a fost sancționat de Statele Unite în 2020.

Anunțul privind ultimele sancțiuni a venit în contextul în care perspectivele reluării diplomației dintre SUA și Iran rămân sumbre în urma bombardamentelor americane asupra instalațiilor nucleare iraniene de luna trecută.

Trump a avertizat luni că va ordona noi atacuri americane dacă Teheranul va încerca să repună în funcțiune instalațiile nucleare pe care SUA le-a bombardat deja.

El a mai declarat reporterilor că Iranul a transmis „semnale neplăcute” și că orice efort de reluare a programului nuclear va fi imediat reprimat.

Statele Unite au purtat cinci runde de negocieri cu Iranul înainte de atacurile aeriene din iunie despre care Trump a declarat că au „distrus” un program care, potrivit Washingtonului și aliatului său Israel, are ca scop dezvoltarea unei bombe nucleare.

Unii experți au pus la îndoială amploarea pagubelor. Iranul neagă că ar urmări să obțină arme nucleare.

Un înalt oficial al Casei Albe a declarat săptămâna trecută că Washingtonul este deschis la discuții directe cu Iranul. Însă diplomații europeni și iranieni au afirmat că, deocamdată, sunt puține șanse ca Iranul să reia negocierile cu SUA.