money.ro
Piețe financiaremoney.ro

Summit pentru deblocarea Tratatului de Reforma al UE

Publicat la 18.10.2007, 21:00:00

Urmărește money.ro pe Google News
Distribuie:WhatsAppFacebookX
Summit pentru deblocarea Tratatului de Reforma al UE

La intalnirea de la Lisabona a participat si presedintele Traian Basescu. Liderii europeni au avut ca punct de pornire a discutiilor un proiect de tratat redactat la inceputul lunii de juristii Uniunii Europene.

Obiectivul principal al presedintiei portugheze a Consiliului Uniunii Europene este obtinerea unui acord politic al statelor membre pentru finalizarea completa a procesului de redactare a Tratatului, dupa cum a relatat BBC.

Tratatul constitutional ar urma sa inlocuiasca textul Constitutiei europene, respins prin referendum de Franta si de Olanda, in 2005. Textul isi propune sa stabileasca cadrul de functionare politica si institutionala a Uniunii Europene.

Liderii europeni si-au aratat deschiderea pentru aprobarea noului Tratat, cu exceptia presedintelui polonez, Lech Kaczynski, si a premierului italian, Romano Prodi, care au inca rezerve. Polonia cere mentionarea, in cuprinsul Tratatului, a unui compromis cunoscut drept Ioannina, care permite anumitor tari sa blocheze o decizie care ar fi fost luata cu majoritate de voturi. Potrivit sursei mentionate, compromisul figureaza, in prezent, intr-o simpla declaratie anexata la Tratat si pe care Polonia vrea sa il inscrie in document. Pe de alta parte, Prodi si-a exprimat nemultumirea fata de faptul ca Italia ar avea mai putini eurodeputati (72) decat Marea Britanie (73) si Franta (74), in noua distribuire a mandatelor in Parlamentul European. Presedintele Comisiei Europene, Jose Manuel Baroso, s-a aratat optimist in privinta ajungerii la un acord al statelor membre asupra Tratatului.

Aprobare 
Cei mai multi dintre alegatorii din cinci state mari din UE sunt in favoarea unui referendum pentru noul Tratat european, potrivit unui sondaj de opinie realizat de Harris si publicat, ieri, de cotidianul economic Financial Times. Studiul arata ca 76% dintre germani, 75% dintre britanici, 72% dintre italieni, 65% dintre spanioli si 63% dintre francezi doresc un referendum pentru textul care inlocuieste Constitutia europeana, respinsa de francezi si de olandezi in 2005.

Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.

Newsletter zilnic money.ro

BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.

Urmărește money.ro pe Google News

Articole înrudite