"Am avut o discuţie informală legată de posibilitatea încheierii unui nou acord, iar directorii executivi au salutat această intenţie şi, în unanimitate, aceştia au aprobat în principiu începerea unor discuţii la Bucureşti cu autorităţile române pentru un nou acord de tip precautionary", a precizat Tănăsescu.

Oficialul României la FMI susţine că discuţiile vor începe la Bucureşti la sfârşitul lunii ianuarie, atunci când o misiune a FMI va sosi în România, iar în cursul lunii care urmează acesta să fie finalizat.

"Suma va fi stabilită la Bucureşti, ea nu are cum să fie stabilită , în funcţie de discuţii, de segmentele care vor fi parte a acordului. Un acord de tip precautionary nu înseamnă un nou împrumut. România nu va mai împrumuta de la FMI, ci în cazul unui nou acord această sumă urmează să fie pusă la dispoziţiea României în cazul în care aceasta va avea nevoie", a mai spus Tănăsescu.

În ceea ce priveşte aprobarea celei de-a şaptea tranşe din împrumut pentru România, Tănăsescu a menţionat că discuţiile pe marginea raportului au vizat eforturile care au fost făcute pentru consolidare fiscală, dar şi problemele legate de arierate şi de întreprinderile cu pierderi.

"Consiliul director a aprobat a şasea evaluare a programului cu România şi implicit a şaptea tranşă, iar discuţiile care au avut loc pe marginea acestui raport au focalizate în special pe eforturile care au fost făcute pentru consolidare fiscalălndar şi pe preocupările şi provocările care stau în faţa autorităţilor de la Bucureşti, în special cele legate de zona arieratelor şi de cea a întreprinderilor cu pierderi. De aceea, reformele structurale trebuiesc accelerate şi accentuate, aşa cum au subliniat directorii executivi, dar mesajul principal a fost unul de susţinere şi de felicitare a eforturilor pe care le-a făcut poporul român până în prezent pentru întregul proces de consolidare fiscală care a avut loc până acum", a spus Tănăsescu.

De asemenea, Mihai Tănăsescu a declarat vineri pentru NewsIn că noul acord cu FMI va permite României să acceseze până la 300% din cota ei de participare, respectiv 3,1 miliarde DST (aproximativ 3,6 miliarde euro).

Boardul Fondului Monetar Internaţional (FMI) a aprobat vineri, cu unanimitate de voturi, eliberarea celei de-a şaptea tranşe din împrumut pentru România, de de 900 milioane euro.

România a primit în 2010 patru tranşe de la FMI în valoare de 3,71 miliarde DST (4,25 miliarde euro), acordarea ultimelor două tranşe fiind condiţionată de luarea unor măsuri de austeritate care să permită încadrarea în ţinta de deficit bugetar de 6,8% din PIB.

Ţara noastră urmează să mai primească de la FMI în 2011 încă o tranşă, respectiv cea de-a opta, în valoare de 874 milioane DST.

România a agreat în 2009 cu FMI, Comisia Europeană, Banca Mondială şi alte instituţii internaţionale un pachet de asistenţă financiară pe doi ani de aproape 20 miliarde euro. Până în momentul de faţă, România a primit 11,27 miliarde euro de la Fondul Monetar Internaţional, la care se va adăuga noua transă de 900 milioane de euro, respectiv 3,7 miliarde euro de la Comisia Europeană şi alte 300 de milioane de euro de la Banca Mondială.