El a aratat ca pe langa investitiile Renault si Ford, este pe cale sa intre in Romania un alt mare constructor de auromobile. "Cu ajutorul investitiilor Renault, ale Ford la Craiova si cu ajutorul lui Dumnezeu si cu alta investitie in alta parte a tarii, Romania ar putea deveni un pol de competitie in Europa. Trebuie sa fim membri ai UE, nu numai prin statut, ci si prin ceea ce putem sa facem ”, a spus Tariceanu.
El a precizat ca intensificarea competitiei pe piata romaneasca va aduce beneficii industriei auto."Dupa ce Ford a venit in Romania si a aruncat manusa anuntand investitii de 675 mil euro, Renault a ridicat manusa cu fabrica de cutii de viteze. Constructia Renault Mecanique Roumanie reprezinta o noua etapa de dezvoltare a investitiilor Renault in Romania”, a precizat Tariceanu.
Premierul a aratat ca Dacia reprezinta un foarte bun promotor al imaginii Romaniei in afara tarii. "Produsele de la Dacia au ajuns sa fie cunoscute in toata lumea cu atat mai mult cu cat masinele sunt asamblate si in alte cinci tari, este o modalitate clara de a promova imaginea Romaniei. Cu astfel de investitii reusim cel mai bine sa ne promovam imaginea”, a mai afirmat Tariceanu.
Tariceanu: Pe langa Renault si Ford, este pe cale sa intre in Romania un alt mare constructor de automobile
Publicat la 13.05.2008, 10:00:00
Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.
Newsletter zilnic money.ro
BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.
Articole înrudite

Piețe financiare
Zi de corecții la BVB, pe fondul unei lichidități scăzute
Piețe financiare
Curs BNR valabil 21 august 2026: Euro urcă la 5.2535 lei. Cât costă un dolar

Piețe financiare
Aurul revine spre 4.500 de dolari pe uncie. Băncile centrale cumpără din nou masiv

Piețe financiare
Moderna explodează pe bursă după un progres major în lupta împotriva cancerului. Acțiunile au crescut cu peste 170% într-o singură zi
Piețe financiare
