Taxa de gunoi crește
De anul viitor, taxele la salubrizare vor crește. Sumele vor fi diferite, de la un județ la altul. De exemplu, în Constanța, un proiect al Consiliului Local vizează creșterea cu 15% a taxei de gunoi, de la cea mai mică valoare din țară. Astfel, constănțenii ar putea plăti 20 de lei lunar pentru colectarea gunoiului începând cu 1 ianuarie 2025, față de 8 lei, cât plătesc acum.
În prezent, prețul plătit de români pentru colectarea gunoiului menajer variază între 8 lei lunar (Constanța și Sectorul 3 din Capitală) și 38 de lei (Iași). Alte municipii în care taxele pe gunoi depășesc suma de 30 de lei sunt Oradea și Buzău. Alte orașe care au anunțat scumpiri ale taxei de gunoi pentru 2025 sunt Pitești și Drobeta Turnu Severin, unde se va plăti cu un leu mai mult la factura de salubrizare, de la 1 ianuarie 2025.
În Brașov, taxa ajunge la 26 de lei, în timp ce la Craiova este de 18 lei pe lună de persoană. La Sibiu, în schimb, o persoană dintr-o locuință plătește 16 lei pe lună. În Cluj, se ține cont de principiul ,,plătești cât produci“, existând tarife distincte în funcție de fiecare serviciu de salubritate.





