money.ro
Actualitatemoney.ro

Taxă pentru onoarea de europarlamentar

Publicat la 19.03.2007, 11:32:17

Urmărește money.ro pe Google News
Distribuie:WhatsAppFacebookX
Taxă pentru onoarea de europarlamentar

Cinci sute de euro pe lună. Aceasta este suma pe care europarlamentarii de la PSD şi PRM trebuie să o verse la partid, ca răsplată pentru că au ajuns să reprezinte România la Bruxelles. Dezvăluirea apare în ediţia de azi a ziarului Cotidianul. Ideea contribuţiei de 500 de euro a fost preluată şi de Partidul România Mare, dar banii se acordă ca donaţii. Cât despre barca puterii, europarlamentarii PD şi PNL susţin că nu li s-a cerut o asemenea taxă. 

Un europarlamnentar primeşte, lunar, 3.680 de euro. Bani mulţi, au spus cei din conducerea PSD şi au decis ca fiecare europarlamentar plecat la Bruxelles să cotizeze lunar cu o sumă frumuşică, relatează Cotidianul. Articolul citează surse din conducerea PSD, care susţin că iniţial Mircea Geoană a vrut să instituie o eurotaxă de 1.000 de euro. După ce euro-parlamentarii social democratii s-au plâns de viaţa scumpă de la Bruxelles, suma a fost înjumătăţită. Mircea Geoană explică însă că nu este vorba de o taxă, ci de o cotizaţie.

"Este o cotizaţie de partid, iar europarlamentarii având un salariu de la Parlamentul European plătesc o cotă parte de cotizaţie ca şi ceilalti membri de partid", a spus Geoană.

Ideea eurotaxei a fost preluată şi de Corneliu Vadim Tudor. Liderul PRM a decis ca fiecare dintre cei cinci europarlamentari ai formaţiunii sale să contribuie lunar tot cu câte 500 de euro la bugetul partidului. La PRM însă, banii nu se dau sub forma de cotizaţii, ci sub formă de donaţii.

"E adevarat că este o sumă importantă, dar trebuie să o plătim. Ne mai strîngem şi noi la mîncare, ne lăsăm de fumat şi o plătim", susţine europarlamentarul PRM Daniela Buruiană. Cât despre tabăra puterii, europarlamentarii PNL şi PD susţin că nu li s-a cerut o taxă.

Sursa: Realitatea TV

Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.

Newsletter zilnic money.ro

BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.

Urmărește money.ro pe Google News

Articole înrudite