Telejustiție și scurgeri de informații catre Antena 3
Publicat la 22.01.2019, 13:04:44
Demersurile asociatiei vin dupa ce Sectia de investigare a magistratilor ar fi prioritizat mai multe anchete "cu impact mediatic", cum este cazul dosarului privind interceptarile din DNA Oradea, si mai multe informatii din dosare s-ar fi scurs catre site-ul "Lumea Justitiei" si catre postul Antena3.
Totul a culminat cu o declaratie facuta de Adina Florea, potrivit careia mai multi procurori de la DNA Oradea urmau sa fie audiati.
"Ca urmare a scurgerilor de informatii in presa si a iesirii publice a doamnei Adina Florea pentru anuntarea audierilor, la data de 9 ianuarie 2019, procurorii din cadrul DNA. - Serviciul Teritorial Oradea au fost asteptati de jurnalisti, episodul audierii lor devenind prilej de telejustitie, practica de care chiar doamna Adina Florea s-a dezis si pe care ministrul Justitiei a condamnat-o cand a fost vorba de anchetele efectuate de DNA", se arata in scrisoarea publica a AMASP, semnata de co-presedintele asociatiei, Antonia Diaconu.
Articolul integral pe ZIARE.COM
Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.
Newsletter zilnic money.ro
BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.

