In sedinta de tranzactionare de marti, lichiditatea pietei reglementate a Bursei de Valori Bucuresti (BVB) a scazut cu 42%, la 28,28 milioane lei (7,47 milioane euro), dupa ce in sedinta precedenta rulajul insumase 49,04 milioane lei (13,01 milioane euro).
"Scaderile s-au accentuat pe finalul sedintei datorita stirilor din pietele externe, mai ales a indicatorilor care au venit din Statele Unite in jurul orei 15:30, la care toate pietele au reactionat. Astfel, dupa trecerea pe plan secundar a crizei de lichiditati din sectorul bancar au revenit ingrijorarile cu privire la mediul economic", a declarat pentru NewsIn Gabriel Necula, broker la Prime Transaction.
Indicele BET, care arata evolutia celor mai lichide zece titluri listate la BVB, a scazut cu 5,38%, pana la 3.619,70 puncte, in timp ce indicele compozit, BET-C, a coborat cu 6,17%, pana la 2.716,61 puncte.
Indicele BET-FI, al celor cinci societati de investitii financiare (SIF), a pierdut 9,20%, pana la 17.544,46 puncte, iar indicele ROTX, jucat la Bursa din Viena, a coborat cu 6,06%, ajungand la 8.591,31 puncte.
Indicele BET-XT, al celor mai lichide 25 de titluri, a pierdut 6,41%, pana la 354,83 puncte, iar indicele BET-NG, care reflecta evolutia a zece titluri din sectorul energetic de la Bursa, a scazut cu 6,96%, pana la 491,37 puncte.
Totodata, si bursele europene si-au adancit pierderile la ora inchiderii Bursei de la Bucuresti, in contextul in care vanzarile cu amanuntul din Statele Unite au inregistrat in septembrie cea mai puternica scadere intr-o luna din ultimii trei ani, alimentand temerile legate de recesiune.
Astfel, indicele principal al pietei de la Frankfurt, DAX, pierdea 3,54%, pana la 5.014 puncte, iar indicele Bursei de la Paris, CAC40, cobora cu 3,34%, la 3.507 puncte. Indicele bursei londoneze, FTSE, scadea cu 4,04%, la 4.216 puncte.
La Bucuresti, actiunile BRD SocGen (BRD) au atras cea mai mare lichiditate in sedinta de miercuri, de 5,7 milioane lei si s-au depreciat cu 5,64%, la 9,20 lei, in timp ce titlurile SIF Oltenia (SIF5) s-au ieftinit cu 10,66%, pana la cotatia de 0,88 lei, in urma unor schimburi de 5,1 milioane lei.
Actiunile SIF Moldova (SIF2) s-au depreciat cu 11,05%, la pretul de 0,7650 lei, pe o lichiditate de 3,39 milioane lei, in vreme ce tranzactiile cu actiuni SIF Transilvania (SIF3) au insumat 2,68 milioane lei, iar pretul titlurilor a scazut cu 5,4%, pana la 0,473 lei.
Pretul titlurilor Petrom (SNP) a coborat cu 11,11%, ajungand la 0,24 lei, pe fondul unor schimburi de 2,26 milioane lei, iar actiunile SIF Muntenia (SIF4) au atras o lichiditate de 1,74 milioane lei, iar pretul lor a scazut cu 8,63%, pana la 0,635 lei.
"Actiunea SNP a fost destul de puternic afectata astazi (miercuri - n.r.) poate si din cauza evolutiei pretului la petrol pentru ca e normal ca rezultatele Petrom sa fie strans corelate de pretul titeiului. In acelasi timp, s-a remarcat si vanzarea mai agresiva a investitorilor mai mici", a explicat brokerul de la Prime Transaction.
Schimburile cu actiuni Transelectrica (TEL) au insumat 1,51 milioane lei, iar titlurile s-au ieftinit cu 5,70%, la cotatia de 14,90 lei, in timp ce actiunile Erste Bank (EBS) au atras un rulaj de 1,54 milioane lei, iar pretul lor a scazut puternic - cu 7,42% - la 101 lei.
Cotatia actiunilor SIF Banat-Crisana (SIF1) s-a prabusit cu 10,64%, pana la 0,84 lei, pe o lichiditate de 1,1 milioane lei, in timp ce cotatia titlurilor Broker Cluj (BRK) a scazut cu doar 0,81%, pana la 0,2450 lei, pe o lichiditate de 795.408 lei.
"La Broker inca nu se stie ce se intampla, dar cert este ca exista un interes foarte mare de cumparare a acestor actiuni. Deocamdata nu am vazut un actionar actual care sa cumpere sau un alt investitor care sa raporteze intrarea in actionariat", a mai spus Gabriel Necula.
Pe piata instrumentelor financiare cu venit fix, a fost transferat un pachet de obligatiuni emise de Banca Comerciala Romana (BCR09), pentru suma totala de 2.422 lei, la pretul de 94 lei/titlu.
Pe sectorul derivatelor de la BVB au fost incheiate 115 de contracte la termen, in valoare totala de 120.750 lei, cel mai mare interes fiind atras de derivatele valutare pe cursul leu/euro. Astfel, un euro a fost estimat la 3,8750 lei/titlu, pentru scadenta decembrie, in urcare cu 0,0250 lei.
In schimb, derivatele pe actiuni SIF Oltenia au fost cotate la 0,91 lei, pentru scadenta scurta (decembrie), in scadere cu 0,13 lei, in vreme ce derivatele pe titluri SIF Moldova au pierdut 0,0970 lei, pentru aceeasi scadenta, ajungand la 0,8530 lei/titlu.(NewsIn)
Temerile legate de recesiunea din SUA au adus o corectie puternica pe Bursa de la Bucuresti
Publicat la 15.10.2008, 14:13:00
Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.
Newsletter zilnic money.ro
BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.
Articole înrudite

Actualitate
Cum reconstruim o piață a energiei care să protejeze consumatorul fără să alunge investițiile

Actualitate
Cel mai înalt hotel din România se ridică în București! Gigantul de sticlă va măsura 86 de metri și va avea restaurant și o spectaculoasă terasă la ultimul etaj
Actualitate
