Chiar dacă nu a fost declarată oficial, potrivit datelor Institutului Naţional de Statistică, România a intrat în recesiune tehnică. Produsul intern brut s-a contractat in primul trimestru cu 6,4 la sută.

"Să facem o mică nuanţare. Sunt două trimestre de scădere, dar încă nu există certitudinea teoretică a evaluării recesiunii. În curând o să dăm ancheta de la întreprinzători, mai ales din industrie. Încrederea industriaşilor este mult îmbunătăţită, dânşii spun că deşi îndustria românească poate să rămână pe scădere în trimestrul al doilea faţă de perioada precedentă, creşterea s-ar putea să fie de peste 5%", a declarat la The Money Show, preşedintele Comisiei Nationale de Prognoză, Ion Ghizdeanu.

Fostul ministru de finanţe Daniel Dăianu este sceptic în privinţa îmbunătăţirii evoluţiei economiei româneşti în 2009 şi datorită faptului că toată Europa,inclusiv zona euro, traversează o perioadă de declin economic.

"Părerea mea este că suntem în recesiune. Va fi foarte, foarte greu să avem o revenire economică în cursul anului 2009 şi dacă va fi, va fi aproape de finele anului", este de părere fostul ministru de Finanţe Daniel Dăianu.

Criza nu s-a instalat în Romania, ci, aşa cum stau lucrurile, România a permis crizei sa se instaleze. Dar cui ajută cosmetizarea recesiunii?

"Nu ajută nimănui să cosmetizăm criza. Noi trebuie să ştim exact că suntem în recesiune, cât ne aparţine şi cât ne-a fost importat. Recesiunea, cel putin in sectorul bancar, nu a fost cu nimic provocata de filialele din Romania. Cu nimic, filialele au inregistrat profituri considerabile", a spus Cornelia Petreanu, conferenţiar doctor universitar la Academia de Studii Economice.

Perioada de recesiune tehnică s-a instalat în România după o creştere economică de 7 procente în 2008. Potrivit estimărilor FMI, contracţia PIB-ului în 2009 va fi în jur de patru procente.

Citeşte pe aceeaşi temă: După Viena încotro? Acordul este doar unul de principiu şi voluntar