Sistările de producţie se adaugă unei suspendări de trei zile a activităţii fabricilor japoneze, din această lună. Toyota a avertizat în urmă cu două săptămâni că va afişa prima pierdere operaţională anuală din istorie, din cauza scăderii vânzărilor şi aprecierii yenului.
Compania a anunţat că vânzările din Statele Unite au scăzut în decembrie cu 37%, scăderea mai drastică decât în cazul concurentelor Honda Motor Co şi Nissan Motor Co.
Un purtător de cuvânt al Toyota a spus că grupul şi-a anunţat furnizorii că intenţionează să suspende operaţiunile în cadrul a 12 uzine în Japonia pentru şase zile în februarie şi cinci în martie, ca reacţie la scăderea cererii. Acesta a refuzat să discute întreruperea producţiei din punct de vedere al numărului de vehicule.
Vânzările de automobile noi din Japonia, excluzând minivehiculele, au scăzut cu 22% în decembrie, faţă de aceeaşi perioadă a anului trecut, până la cel mai mic nivel înregistrat în această lună.

