money.ro
Piețe financiaremoney.ro

Traian Băsescu: 2010 va fi anul în care vom scăpa de criză

Publicat la 02.01.2010, 09:00:44

Urmărește money.ro pe Google News
Distribuie:WhatsAppFacebookX
Traian Băsescu: 2010 va fi anul în care vom scăpa de criză
"Vom intra în 2010. Va fi un an în care vom scăpa de criză. Va fi un an în care optimismul va fi cel care ne va anima să depăşim momentul pe care l-am trăit în 2009. (...) 2009 a fost un an dificil, un an în care peste România a trecut criza globală care ne-a afectat, dar nu ne-a îngenuncheat", a declarat preşedintele, la Sinaia, înainte de trecerea în noul an.

Şeful statului a urat "La mulţi ani!" românilor "din interiorul frontierelor şi din afara frontierelor României". "La mulţi ani cetăţeni români etnici romi, maghiari, ucraineni, tătari, turci, sârbi şi de orice altă naţionalitate, cu cetăţenie română. La mulţi ani armatei române, fie ea acasă sau în teatrele de operaţii din Afganistan sau din Balcanii de Vest", a adăugat Traian Băsescu.

Preşedintele i-a îndemnat pe români să fie solidari şi mândri de ţara lor. "Avem nevoie ca în perspectiva anilor viitori să facem din solidaritate un mod de a trăi. Românii trebuie să fie solidari cu aspiraţiile lor, trebuie să fie solidari cu ei, şi toţi la un loc să fie solidari cu ţara. Nu avem de ce să nu fim mândri de ţara noastră. Istoria ţării, cultura, tradiţiile noastre sunt cele care îi recomandă pe români ca una din cele mai puternice naţiuni ale UE. Din acest motiv, cred că fiecare trebuie să avem în minte că dragostea de ţară înseamnă patriotism, iar patriotismul este parte a solidarităţii noastre cu ţara în care trăim, cu ţara pe care o iubim", a subliniat Băsescu.

"Permiteţi-mi dragi români să închei urându-vă multă sănătate, bucurie, fericire în familii şi, cel mai important lucru, solidaritate. Solidaritatea cu noi înşine şi cu obiectivele noastre. Vă doresc la toţi <La mulţi ani!>. La mulţi ani România, la mulţi ani români, la mulţi ani ţară dragă!", a încheiat Traian Băsescu.

Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.

Newsletter zilnic money.ro

BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.

Urmărește money.ro pe Google News

Articole înrudite