"Vom înainte Guvernului un memorandum pentru finanţarea reparaţiei drumurilor spre destinaţiile turistice importante. Avem sute de zone de turistice care nu pot fi dezvoltate din cauza lipsei infrastructurii rutiere. Vrem să asigurăm legătura între drumurile naţionale principale cu aceste zona şi am identificat drumuri judeţene, comunale şi forestiere care vor fi incluse în program", a explicat Orban.
Ministrul transporturilor a precizat că au fost identificate 100 de zone turistice care vor fi introduse în program, valoarea investiţiilor fiind de peste un miliarde euro pentru o perioadă de şapte ani. Printre zonele identificate se numără Transfăgăran, Clisura Dunării şi Rarău.
Orban a precizat că după ce vor fi finalizate traseele principale, drumurile comunale şi forestiere şi cele judeţene vor fi trecute, până în iunie 2008, în categoria drumuri naţionale pentru a putea fi administrate de Compania Naţională de Autostrăzi şi Drumuri Naţionale din România. Astfel, vor deveni drumuri naţionale peste 500 km de drumuri comunale şi forestiere şi circa 500 km de drumuri judeţene care fac legătura cu obiectivele turistice impornate.
"Programul pare lipsit de importanţă, dar va susţine foarte mult dezvoltarea economiei. Nu putem să dezvoltăm sectorul turistic atât timp cât nu avem drumuri asfaltate şi este păcat să nu se folosească această resursă importantă. Programul este la fel de important ca cel pentru construirea autostrăzilor", a precizat Ludovic Orban.
Sursa: NewsIn
Transporturile vor investi un miliard euro pentru 1.000 km de drumuri turistice
Publicat la 20.11.2007, 12:17:08
Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.
Newsletter zilnic money.ro
BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.
Articole înrudite

Piețe financiare
Cum funcționează ROBOR și de ce contează pentru creditul tău

Piețe financiare
Aur vs Bitcoin: ce păstrează mai bine valoarea
Piețe financiare
13 din 16 echipe din SuperLiga au o casă de pariuri pe tricou. Anglia a interzis, România merge înainte
Piețe financiare
Curs euro valabil luni, 24 august: 5.2581 lei. OMV a pierdut 0.93% pe BVB
Piețe financiare
