Parlamentul european a dezbătut astăzi tratatul de la Lisabona, care va fi semnat mâine. Deputaţii au examinat activitatea Preşedinţiei Portugheze a Uniunii şi stadiul pregătirilor pentru Consiliul European.
Preşedintele Comisiei Europene, José Manuel Barroso, a declarat că semnarea Tratatului de la Lisabona pune capăt dificultăţilor prin care a trecut Uniunea din 2005 până în prezent. Comisia îşi va prezenta strategia pentru perioada 2008-2010. Barroso a tras din nou semnale de alarmă legate de evoluţia economică a ţărilor asiatice.
"Este adevărat că dezvoltarea economică a ajutat la scoaterea din sărăcie a milioane de oameni, a spus el. Nu mă îndoiesc că progresele lor vor avea un impact direct asupra viitoarelor generaţii de europeni".
Cât priveşte agenda de lucru a summitului European, ea cuprinde Strategia de la Lisabona şi stadiul în care se află aceasta, lupta împotriva terorismului, extinderea spaţiului Schengen, migraţia dinspre Africa, concluziile summitului de la Bali privind schimbările climatice, politica maritimă şi Kosovo.
Tratatul de la Lisabona va fi semnat mâine
Publicat la 12.12.2007, 14:09:57
Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.
Newsletter zilnic money.ro
BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.
Articole înrudite

Actualitate
ANRE introduce un mecanism prin care consumatorii pot câștiga bani dacă reduc voluntar consumul de energie

Actualitate
Europenii păstrează tot mai mulți bani cash pe fondul temerilor legate de război, dezastre și atacuri cibernetice

Actualitate
Asigurare de viață: când merită și ce alegi

Actualitate
Chiriile din marile orașe universitare au crescut. Unde s-au scumpit cel mai mult locuințele

Actualitate
