money.ro
Piețe financiareMucenic Ioana

Trebuie să acordăm BCE 'timpul necesar' pentru implementarea supervizării bancare, consideră Juncker

Publicat la 19.09.2012, 06:36:02

Urmărește money.ro pe Google News
Distribuie:WhatsAppFacebookX
Trebuie să acordăm BCE 'timpul necesar' pentru implementarea supervizării bancare, consideră Juncker

'Este adevărat că suntem determinaţi să punem pe picioare o uniune bancară, o supervizare bancară, cât mai curând posibil, dar este de asemenea adevărat că pentru a face acest lucru trebuie să ne acordăm timpul necesar', a declarat marţi seară Juncker pentru postul de televiziune regional bavarez Bayerischer Rundfunk. 'Eu sunt în favoarea unor pregătiri riguroase, nu a unei introduceri pripite a uniunii bancare', a explicat el.

 

În context, şeful Eurogrupului s-a declarat 'foarte apropiat' de poziţia Berlinului care se opune unei supervizări unice care să controleze toate băncile din zona euro, inclusiv pe cele mai mici. 'Sunt foarte aproape /de poziţia ministrului german de finanţe/ Wolfgang Schaeuble când acesta spune că nu va fi posibil ca o autoritate de supervizare europeană centralizată să poată superviza îndeaproape aproape 6.000 de bănci în Europa', a declarat el.

 

Instaurarea unei supervizări bancare comune în zona euro a fost definită la sfârşitul lunii iunie ca o condiţie pentru ca viitorul fond de salvare permanent al uniunii monetare - MES - să poată împrumuta direct băncile fără a mai obţine acordul statelor membre, evitând astfel adâncirea datoriilor.

Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.

Newsletter zilnic money.ro

BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.

Urmărește money.ro pe Google News

Articole înrudite