money.ro
Piețe financiaremoney.ro

Tronsonul de metrou Grigorescu-Linia de centură va fi finalizat până la 15 iunie 2008

Publicat la 19.11.2007, 12:15:53

Urmărește money.ro pe Google News
Distribuie:WhatsAppFacebookX
Tronsonul de metrou Grigorescu-Linia de centură va fi finalizat până la 15 iunie 2008

Acest tronson are o lungime de 4,75 kilometri de linie dublă şi se va cuprinde patru staţii. Fondurile provin de la Banca Europeană de Investiţii şi de la Guvernul României.

Tronsonul este amplasat în sectorul 3 şi porneşte de la intersecţia bulevardelor Nicolae Grigorescu cu Theodor Pallady, până la linia de centură, în comuna Căţelu. Lucrările au început în 1989, însă au fost întrerupte în 1999 şi reluate un an mai târziu.

De asemenea, ministrul a spus că, în cursul anului viitor, va fi finalizat şi tronsonul 1 Mai-Piaţa Bazilescu. "Tot în 2008 vor începe lucrările pentru prelungirea acestui tronson de la Piaţa Bazilescu până la Laromet, lucrări care vor fi finalizate până în 2010", a precizat Ludovic Orban.

Potrivit acesuia, investiţia pentru tronsonul 1 Mai-Laromet se va ridica la 55 milioane de euro. Tronsonul va avea o lungime de 2,67 kilometri de linie dublă şi va face legătura între Gara de Nord şi Laromet, de-a lungul Căii Griviţei, subtraversând podul Constanţa şi continuând pe bulevardul Bucureştii Noi.

Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.

Newsletter zilnic money.ro

BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.

Urmărește money.ro pe Google News

Articole înrudite