money.ro
EuropaDenisa Gelatu

Trump face presiuni asupra Chinei și Indiei să renunțe la petrolul rusesc

Publicat la 05.08.2025, 14:39:51

Urmărește money.ro pe Google News
Distribuie:WhatsAppFacebookX
Trump face presiuni asupra Chinei și Indiei să renunțe la petrolul rusesc

Președintele american Donald Trump încearcă să convingă China și India să înceteze achizițiile de petrol din Rusia, o sursă importantă de finanțare pentru războiul dus de Kremlin împotriva Ucrainei, transmite Reuters.

Prin această mișcare, Trump își propune să exercite presiuni asupra președintelui rus Vladimir Putin, în speranța de a-l determina să accepte o încetare a focului.

Trump face presiuni asupra Chinei și Indiei să renunțe la petrolul rusesc

Totuși, petrolul rusesc, vândut la prețuri reduse, este atractiv pentru rafinăriile din China și India, care astfel își asigură necesarul de energie. Cele două țări nu par dispuse să renunțe la aceste achiziții avantajoase.

În prezent, China, India și Turcia sunt cei mai mari importatori de petrol rusesc, care anterior invaziei Ucrainei era exportat în principal către Uniunea Europeană. Însă embargoul impus de UE începând cu ianuarie 2023 asupra majorității exporturilor maritime de țiței rusesc a dus la o reorientare semnificativă a livrărilor dinspre Europa către Asia.

După impunerea sancțiunilor europene, China a devenit principalul cumpărător de energie din Rusia, achiziționând petrol, gaze și cărbune în valoare de aproximativ 219,5 miliarde de dolari. India a urmat cu importuri de 133,4 miliarde de dolari, iar Turcia cu 90,3 miliarde. Înainte de declanșarea conflictului, India cumpăra volume relativ mici de țiței rusesc.

În același timp, Ungaria continuă să importe petrol rusesc printr-o conductă, iar premierul Viktor Orban, deși lider al unui stat membru al UE, a criticat sancțiunile impuse Moscovei.

Rusia continuă să obțină venituri consistente din petrol, chiar și în contextul sancțiunilor occidentale, deoarece prețul competitiv îl face atractiv pentru cumpărători. Potrivit datelor furnizate de Kiev School of Economics, doar în luna iunie, Rusia a înregistrat venituri de 12,6 miliarde de dolari din vânzările de petrol. În pofida plafonului de preț impus de Grupul celor Șapte (G7), Moscova utilizează o „flotă din umbră” pentru a ocoli restricțiile.

Conform aceleiași surse, exportatorii ruși de petrol estimează că vor genera în 2025 venituri de aproximativ 153 de miliarde de dolari. Combustibilii fosili rămân principala sursă de venituri bugetare pentru Rusia, susținând moneda națională și permițând achiziții de bunuri din străinătate, inclusiv arme și componente pentru acestea.

Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.

Newsletter zilnic money.ro

BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.

Urmărește money.ro pe Google News

Articole înrudite