money.ro
EuropaLiviu Ciobanu

Trump redeschide politica interdicțiilor. Iranul denunță ostilitate și discriminare religioasă

Publicat la 07.06.2025, 05:35:58

Urmărește money.ro pe Google News
Distribuie:WhatsAppFacebookX
Trump redeschide politica interdicțiilor. Iranul denunță ostilitate și discriminare religioasă

Sâmbătă, Iranul a criticat dur interdicția de călătorie impusă de președintele american Donald Trump asupra unor țări, printre care și Republica Islamică, afirmând că aceasta demonstrează „o profundă ostilitate” față de iranieni și musulmani, scrie Reuters.

Oficial iranian: Interdicția de călătorie a SUA arată "ostilitate profundă" față de iranieni și musulmani

"Decizia de a interzice intrarea cetățenilor iranieni doar din cauza religiei și naționalității lor nu numai că indică ostilitatea profundă a factorilor de decizie americani față de poporul iranian și musulmani, dar încalcă și… dreptul internațional", a declarat un înalt oficial al Ministerului de Externe într-o declarație a ministerului postată pe platforma de socializare X.

Proclamația de miercuri a lui Trump va interzice accesul cetățenilor din 12 țări începând de luni la ora 12:01 a.m. EDT (0401 GMT).

Țările sunt Afganistan, Myanmar, Ciad, Republica Congo, Guineea Ecuatorială, Eritreea, Haiti, Iran, Libia, Somalia, Sudan și Yemen.

Interdicția, despre care Trump a declarat că este necesară pentru a se proteja împotriva "teroriștilor străini", amintește de o măsură similară pe care a pus-o în aplicare în timpul primului său mandat, din 2017 până în 2021, când a interzis accesul călătorilor din șapte țări cu populație majoritar musulmană.

Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.

Newsletter zilnic money.ro

BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.

Urmărește money.ro pe Google News

Articole înrudite