money.ro
Piețe financiaremoney.ro

Tsunami pe burse

Publicat la 17.09.2008, 05:35:35

Urmărește money.ro pe Google News
Distribuie:WhatsAppFacebookX
Tsunami pe burse

La Paris, indicele CAC 40 a pierdut 1,96 de procente în timp ce la Bursa din Londra indicele FTSE 100 a scăzut cu 3,43 la sută. Indicele DAX, de la Frankfurt, s-a depreciat cu 1,63%, în timp ce la Moscova, deprecierea a fost de peste 11 procente. La Bucureşti, piaţa a înregistrat cea mai mare cădere într-o singură şedinţă bursieră, deprecieriile pe indicii fiind de peste 7,4% pe cel general şi de până aproape 9% pe SIF-uri.

Vânzările puternice au lovit mai ales actiunile mari de pe piaţă, care, de regulă, se află în atenţia investitorilor străini.BRD a închis cu o pierdere de peste 13%, la cel mai redus nivel din noiembrie 2005. Deprecierea masivă a băncii a dus la o prăbuşire a întregii pieţe. Erste Bank, cealaltă reprezentantă importantă din sectorul bancar a înregistrat o pierdere mai modestă de 5%. În total, la nivelul întregii pieţe 25 de emitenţi au înregistrat pierderi cuprinse între 8 şi aproape 15%. Printre acţiunile cu scăderi aproape de maximul posibil s-au numărat titlurile Biofarm, Broker Cluj şi cele din sectorul chimic.

Pe pieţele asiatice s-a înregistrat o uşoară creştere în această dimineaţă, odată cu deschiderea bursei din Tokyo, sub influenţa aprecierii bursei din New York. Pentru calmarea haosului din mediul financiar-bancar Băncile centrale din Europa, Asia şi Statele Unite au intervenit cu fonduri uriaşe, de peste 100 de miliarde de dolari.

Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.

Newsletter zilnic money.ro

BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.

Urmărește money.ro pe Google News

Articole înrudite