Astfel, preşedintele consiliului de directori al firmei elveţiene Korlea Invest Holding, Vasyl Danyliv, a declarat pentru publicaţia Dzerkalo Tyzhnia că termocentrala ucraineană de la Burştânka a redus exporturile către România, Slovacia şi Ungaria în urma scăderii consumului în Europa şi scăderii preţului energiei electrice pe piaţa europeană, ca efect al crizei economice.
În cazul Poloniei, oficialul nu a precizat data opririi exporturilor, însă potrivit unor informaţii neoficiale, comapnia poloneză Zomar SA ar fi refuzat în această lună să mai cumpere electricitate din Ucraina din cauza preţului prea mare.
"Criza economică a provocat o reducere bruscă a consumului de electricitate şi scăderea preţurilor în Europa. Ca rezultat, competitivitatea Ucrainei pe piaţa electricităţii a căzut", a afirmat Danyliv.
Publicaţia Ukrainian News a relatat anterior că firma ucraineană de comerţ cu energie Ukrinterenerho, controlată de stat, reîncepuse în 1 septembrie să exporte electricitate către Zomar SA din Polonia.
În primele 11 luni din acest an, Ucraina a exportat 1.288,9 milioane kWh de electricitate către Slovacia, 1.159,7 milioane kWh către Ungaria, 997,9 milioane kWh către Belarus şi 201,5 milioane kWh către Polonia. Exporturi mai mici au fost către România (33,5 milioane kWh) şi Moldova (6,1 milioane kWh), potrivit Kyiv Post.
Exporturile Ucrainei de energie electrică au scăzur în octombrie cu 20% faţă de aceeaşi lună din 2008, la 495,9 milioane kWh. Anul trecut, Ucraina a exportat 7.868,2 milioane kWh de electricitate.
Ucraina a oprit exportul de electricitate către Polonia şi a redus livrările către România
Publicat la 20.12.2009, 11:59:41
Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.
Newsletter zilnic money.ro
BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.
Articole înrudite
Piețe financiare
Curs BNR valabil 22 august 2026: 1 euro = 5.2581 lei. Leul a slăbit toată săptămâna
Piețe financiare
Curs euro joi: 5.2535 lei. Fondul Proprietatea a pierdut 0.64% pe BVB

Piețe financiare
Zi de corecții la BVB, pe fondul unei lichidități scăzute
Piețe financiare
Curs BNR valabil 21 august 2026: Euro urcă la 5.2535 lei. Cât costă un dolar

Piețe financiare
