Ministrul turismului, Elena Udrea, apreciază că primarul capitalei nu are nicio prioritate legată de turism în Bucureşti şi că există o scădere a numărului de turişti şi pe segmentul de bussines, care se vede, în general, în oraşe, respectiv şi în Bucureşti, transmite corespondentul NewsIn.
„Există o scădere a numărului de turişti pe segmentul de turism bussines şi asta se vede în general în turismul de oraşe. În capitală, spre exemplu, gradul de ocupare a scăzut foarte mult, pentru că noi nu avem o capitală turistică din păcate, capitala s-a pretat numai turismului de bussines, scăzând activităţile economice, a scăzut dramatic şi numărul oamenilor de afaceri care călătoresc în Bucureşti”, a declarat, sâmbătă, la Covasna, Elena Udrea.
În acest context, ministrul turismului şi-a exprimat speranţa că pe fondul revenirii situaţiei economice acest lucru se va îndrepta, şi segmentul acesta de turism de bussines va fi completat cu turismul de city break, care se practică în toată Europa şi în toate capitalele.
Sursa: NewsIn





