Uniunea Europeană a cerut oficial Elveţiei să acorde ajutor financiar in continuare României şi Bulgariei şi după aderarea celor două ţări la UE, potrivit agentiei NewsIn.
Un purtător de cuvânt al Biroului pentru Integrare din Berna a confirmat că scrisoarea UE de solicitare a fondurilor a ajuns la destinaţie, dar a precizat că documentul nu menţionează nicio sumă exactă. Potrivit unor informaţii anterioare, UE ar dori ca ajutorul să se ridice la circa 300 de milioane de franci elveţieni. Purtătorul de cuvânt a precizat că scrisoarea este semnată de comisarul pentru relaţii externe, Benitta Ferrero-Waldner, şi va fi examinată de Cabinetul de la Berna.
În ultimii ani, Elveţia a sprijinit financiar Bulgaria şi România cu circa 25 de milioane de franci elveţieni anual. Acest ajutor de tranziţie urma să se oprească după aderarea celor două ţări la UE, însă UE ar dori ca Berna să continue finanţarea.
Elveţia - care nu este membră a UE - a acceptat deja să contribuie cu un miliard de franci elveţieni (peste 620, 6 milioane de euro) la integrarea celor zece state care au aderat la UE în 2004. Banii sunt destinaţi unor proiecte de mediu, de infrastructură şi educaţie, pe o perioadă de zece ani, pentru ca aceste state nou intrate în UE să recupereze diferenţele de dezvoltare faţă de vechii membri UE.
Sursa: NewsIn
UE a cerut Elveţiei să ajute financiar România şi Bulgaria
Publicat la 07.02.2007, 09:16:19
Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.
Newsletter zilnic money.ro
BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.
Articole înrudite

Piețe financiare
Cum funcționează ROBOR și de ce contează pentru creditul tău

Piețe financiare
Aur vs Bitcoin: ce păstrează mai bine valoarea
Piețe financiare
13 din 16 echipe din SuperLiga au o casă de pariuri pe tricou. Anglia a interzis, România merge înainte
Piețe financiare
Curs euro valabil luni, 24 august: 5.2581 lei. OMV a pierdut 0.93% pe BVB
Piețe financiare
