Acordul european, venit in urma propunerii Frantei, stabileste o lista de produse si servicii pentru care statele membre ar putea, daca doresc, sa aplice, de o maniera permanenta, reducerea TVA. Cinci state europene – Germania, Danemarca, Lituania, Bulgaria si Estonia – s-au angajat sa nu reduca insa nivelul Taxei pe Valoarea Adaugata (TVA), precizand ca nu sunt de acord cu faptul ca aceasta masura poate fi considerata un instrument eficient de stimulare a activitatii economice.
Potrivit expertilor in domeniu, un acord cu FMI ar putea impiedica Romania sa relaxeze si sa reduca taxele si impozitele. Guvernele din intreaga lume au luat masuri de stimulare fiscala, in vederea combaterii efectelor crizei financiare si economice globale, se arata intr-un studiu al companiei de consultanta si audit Deloitte, furnizat in exclusivitate pentru Business Standard.
„Daca ne referim doar la vecinii Romaniei, vedem ca Bulgaria a adoptat scutirea de impozit, pe o perioada de cinci ani, pentru investitii in regiuni defavorizate sau scutiri de impozite pe venit pentru familii tinere care platesc dobanzi la credite imobiliare. In Cehia, rata de impozit pe profit a fost redusa de la 21% la 20%, iar rata contributiilor sociale de sanatate pentru angajati si angajatori a fost, de asemenea, redusa“, a declarat Everard van Steenderen, partener Taxe, Deloitte Romania. De asemenea, rambursarile de TVA in Cehia se solutioneaza mai repede pentru contribuabilii care depun electronic declaratiile fiscale.
In Ungaria, au fost propuse masuri fiscale in vederea impozitarii consumului, si nu a venitului, astfel incat impozitul pe venit si contributiile sociale aferente vor fi reduse.
Potrivit studiului Deloitte, Marea Britanie a redus cota de TVA pentru o perioada de un an, de la 17,5% la 15%, si a permis amanarea platii impozitelor pentru societatile care au fost afectate de perioada de criza, iar Olanda si Spania au introdus masuri stimulative, referitor la metode de amortizare accelerata pentru investitiile efectuate in 2009.
Si Romania a aplicat, in perioada de criza, o serie de masuri stimulative, cum ar fi scutirea impozitarii la dividendele reinvestite, prelungirea la sapte ani a termenului de recuperare a pierderilor fiscale, deduceri pentru cheltuielile de cercetare, insa a adoptat si masuri de inasprire fiscala, precum majorarea cu 3,3% aCAS-ului. „Recomandam Guvernului reducerea cotelor de contributii sociale, care, in prezent, impovareaza contribuabilii si ar putea cauza blocarea pietei muncii. De asemenea, din cauza blocajelor in returnarea TVA-ului, increderea investitorilor poate avea de suferit“, spune Van Steenderen.
Acesta este de parere ca mentinerea cotei unice este o masura esentiala, ba mai mult, rata impozitului pe profit ar putea fi chiar redusa, in conditiile in care majoritatea tarilor din regiune stau mai bine decat noi la acest aspect.
Alte masuri ce ar trebui implementate, potrivit consultantului fiscal din cadrul Deloitte, sunt eliminarea platii TVA la import, in vama, reintroducerea mecanismului de taxare inversa in cazul tranzactiilor imobiliare sau neimpozitarea cu TVA a tranzactiilor intre membrii grupului.
UE da unda verde la reducerea TVA
Publicat la 11.03.2009, 22:00:00
Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.
Newsletter zilnic money.ro
BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.
Articole înrudite
Piețe financiare
Curs BNR valabil 21 august 2026: Euro urcă la 5.2535 lei. Cât costă un dolar

Piețe financiare
Aurul revine spre 4.500 de dolari pe uncie. Băncile centrale cumpără din nou masiv

Piețe financiare
Moderna explodează pe bursă după un progres major în lupta împotriva cancerului. Acțiunile au crescut cu peste 170% într-o singură zi
Piețe financiare
Curs euro miercuri: 5.2452 lei. Transgaz a pierdut 1.52% pe BVB

Piețe financiare
