Directorul Aeroportului din Arad, Dan Bălăcel, a declarat că avionul avea prevăzută decolarea din Bucureşti pentru ora 7.45 şi trebuia să aterizeze la Arad la ora 8.45.
„Avionul nu a putut ateriza la Arad din cauza ceţii, vizibilitatea fiind sub 200 de metri. Pentru o aterizare sigură este nevoie ca vizibilitatea să fie de 600 metri. Avionul nu a putut ateriza la Arad la ora 9.15, ora prevăzută pentru aterizare, până când condiţiile meteo nu s-au îmbunătăţit. Astfel, a fost înregistrată o întârziere de aproximativ două ore“, a declarat Dan Bălăcel.
În avionul care a decolat din Bucureşti se aflau 60 de pasageri, iar de pe Aeroportul din Arad s-au îmbarcat 40 de persoane. Printre cei care au coborât din avion la Arad s-a aflat şi primarul municipiului, Gheorghe Falcă, precum şi deputatul PDL Iustin Cionca. Avionul cu destinaţia Verona a decolat de pe Aeroportul din Arad în jurul orei 11.15.
Un avion al companiei Blue Air a aterizat la Arad cu două ore întârziere din cauza ceţii
Publicat la 29.10.2009, 10:30:38
Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.
Newsletter zilnic money.ro
BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.
Articole înrudite

Piețe financiare
Aur vs Bitcoin: ce păstrează mai bine valoarea
Piețe financiare
13 din 16 echipe din SuperLiga au o casă de pariuri pe tricou. Anglia a interzis, România merge înainte
Piețe financiare
Curs euro valabil luni, 24 august: 5.2581 lei. OMV a pierdut 0.93% pe BVB
Piețe financiare
Ce urmărim săptămâna viitoare: INS publică estimarea PIB T2 2026 (estimare flash) și Eurostat - flash CPI Eurozonă, august 2026
Piețe financiare
