money.ro
ActualitateTheodora Șutiu

Un oraş celebru şi istoric a introdus taxă de intrare. Cine poate scăpa de plată

Publicat la 27.04.2024, 06:59:42

Urmărește money.ro pe Google News
Distribuie:WhatsAppFacebookX
Un oraş celebru şi istoric a introdus taxă de intrare. Cine poate scăpa de plată


Începând cu data de 25 aprilie, Veneția, un oraș cunoscut pentru istoria sa bogată și pentru atractivitatea sa turistică impune o nouă taxă de intrare pentru vizitatori.

Această măsură vine în contextul unei aglomerări crescute în oraș și este concepută pentru a gestiona fluxul de turiști în perioada aglomerată. Taxa este stabilită la 5 euro și se aplică doar în weekenduri până la mijlocul lunii iulie.

Vizitatorii cu vârsta peste 14 ani care doresc să intre în oraș între orele 8:30 și 16:00 în zilele de sâmbătă și duminică trebuie să plătească această taxă, indiferent de mijlocul de transport folosit (tren, feribot etc.). Accesul în partea istorică a orașului este supus taxei pentru anumite weekenduri până la mijlocul lunii iulie, într-un total de 29 de zile specifice.

Există și excepții de la plată

Cu toate acestea, există excepții de la plata taxei pentru anumiți vizitatori. Copiii sub 14 ani sunt scutiți, la fel ca și persoanele născute în Veneția și în regiunea Veneto, deținătorii cardului european pentru persoane cu dizabilități și însoțitorii acestora, precum și turiștii care aleg să își petreacă noaptea în hotelurile din Veneția.

Scopul acestei inițiative este de a descuraja turismul de tip "hit and run" în zilele cu cel mai mare număr de vizitatori, conform obiectivelor Primăriei orașului Veneția. Pentru cei care încalcă regulile, amenzile pot varia între 50 și 300 de euro.

Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.

Newsletter zilnic money.ro

BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.

Urmărește money.ro pe Google News

Articole înrudite