Tehnologica Radion, una dintre cele mai mari firme de construcţii de drumuri din ţară, are, de la jumătatea acestui an, trei licenţe de distribuţie şi furnizare de gaze valabile pe 15 respectiv 30 de ani, potrivit datelor oferite MONEY.RO de Agenţia de Reglementare în Energie.
Ambele tipuri de licenţe sunt pentru localităţile Budeşti din Judeţul Călăraşi, Oarja şi Poiana Lacului din Argeş.
Tehnologica Radion a intrat pe o piaţă controlată de cei doi mari distribuitori, Distrigaz Sud Reţele şi E.ON Gaz şi unde activează mai multe firme mai mici precum Congaz, Gaz Sud ori Nord Gaz.
Furnizori de gaze sunt mult mai mulţi, însă cei mai mari sunt GDF SUEZ Energy Romania, E.ON Energie Romania şi InterAgro.
Dacă firma regelui asfaltului Teodor Berna intră într-o piaţă în care reprezintă unul dintre cei mai mici actori, nu acelaşi lucru se poate spune despre statutul său pe piaţa construcţiei de drumuri unde Tehnologica Radion este printre cele mai mari companii, primind multe contracte de la stat. De fapt, Tehnologica Radion, împreună cu Euroconstruct Trading, firma lui Dan Besciu, un alt rege al asfaltului, este principala firmă care se ocupă de întreținerea de drumuri din Bucureşti. Mai nou, compania a prins şi contracte de realizare a unor tronsoane de autostradă. Pentru anul acesta, Tehnologica Radion estimează afaceri de 150 de milioane de euro.
Administratorul şi acţionarul principal al companiei, Teodor Berna, nu a fost de găsit la telefon pentru a explica ce l-a îndemnat să intre pe piața gazelor.



